2 Komentara

Falafel

falafel1 sa wm(scroll down for the recipe in English)

Čitam nešto o trendovima u hrani, kažu da su 2013. obeležili sokovi i sokovnici, sve moguće bez glutena, paleo ishrana, kronats koji su u nanosekundi osvojili celu Ameriku a odatle stigli čak i kod nas (pogledajte Mezze magazin 🙂 ), „mix&match“ meniji – zalogajčići i male porcije da bi se isprobalo što više jela, sriracha sos (ljuto, ljuto), organska lokalna hrana, i piletina i to kao celo pečeno pilence, ili „najbolja do sada“ pržena piletina, a naravno i krilca (meni se čini da ovo sa piletinom nikad nije ni izašlo iz mode, ali dobro). Za 2014. najavljuju da će u modi biti karfiol kao predstavnik do nedavno satanizovane bele hrane, turšija, odnosno sve prezervisano, sendviči sa sladoledom (kao npr. sladoled od jagode u briošu, ili sladoled od pistaća između dva makaronsa od kokosa), zečetina (?), i hrana sa Bliskog Istoka i to zahvaljujući najprodavanijem kuvaru u prošlog godini Jerusalem.

Već neko vreme se divim specijalistetima sa ovog područja, sve nešto obigravam oko tih recepata, malo-pomalo očijukam sa njihovim divnim mešavinama začina, tiho ih uvodim u našu kuhinju, pravim im stalno mesto na polici sa začinima. Obradovalo nas je kad nam je u relativni komšiluk stigao i šauarma bar, jer je falafel naš izbor broj jedan ulične vegeterijanske hrane. U Parizu smo hodali čitavih sat vremena do Jevrejske četvrti samo da bismo probali odličan falafel, onda ga pojeli na nogama, pa opet odpešačili nazad istih tih sat vremena (možda i više), sve to na plus ne-znam-koliko-ali-mnogo. E, to se zove ljubav prema hrani.

Sastojci (za 4 osobe):

  • 300 g leblebija
  • 3 mlada luka (samo beli deo)
  • 2 čena belog luka
  • 2/3 veze peršuna
  • 1 kašičica komorača u prahu
  • ½ kašičice kajenske paprike
  • ½ kašičice kumina u prahu
  • sok od ½ limuna
  • 1 kašičica sode bikarbone

 

Leblebije potopite u dosta hladne vode i ostavite da odstoje preko noći. Procedite ih od vode koju nisu upile, prebacite u blender, dodajte sve ostale sastoje i blendirajte da dobijete pastu. Po potrebi dodajte malo hladne vode (maksimalno 100 ml). Od smese pravite ćuftice i ređajte ih na malo nauljen tanjir, pa ih prebacite u frižider najmanje na 30 minuta.

U šerpici zagrejte dosta ulja, kašikom spuštajte falafel i pržite da sa svih strana dobije zlatnu boju. Vadite ga rešetkastom kašikom na kuhinjski ubrus.

Servirajte uz salatu, grčki jogurt sa svežim krastavcem, pita-hleb (ili bar tortilje)… Mi smo nama dodali još i kuskus sa narom (250 g kuskusa, ½ supene kašike maslinovog ulja i sok i rendanu koricu od ½ limuna preliti sa 300 ml vrućeg bujona od povrća, ostaviti poklopljeno da odstoji dok se ne ohladi, a potom viljuškom promešati i rastresti i dodati nekoliko supenih kašika sveže sitno seckane nane – ili  sušene, u krajnjoj nuždi, kao i zrna od 1 nara).

Recept je iz magazina Mezze (februar 2014).

Vinska preporuka:

Uz fast food obično ne stignemo da se počastimo i čašom vina, ali kad ste ga već napravili kod kuće, uparite falafel sa fino raslađenim rozeom, ili nekim od domaćih, odličnih belih sovinjona, a, ako ste radije za crveno, siguran izbor je pino noar.

 

Falafel

falafel2 sa wmIngredients (serves 4):

  • 300 g chickpeas
  • 3 spring onions (white part only)
  • 2 garlic cloves
  • 2/3 bunch parsley
  • 1 teaspoon ground fennel seeds
  • ½ teaspoon cayenne pepper
  • ½ teaspoon ground cumin
  • juice of ½ lemon
  • 1 teaspoon baking soda

 

Soak the chickpeas in plenty of cold water and leave to stand overnight. Drain, transfer to a blender, add all the other ingredients and blend to make a paste. If the mixture seems too drz, add some cold water (100 ml maximum). With wet hands make small balls and put on a lightly oiled plate, and chill in the fridge for at least 30 minutes.

In a small pot heat oil for deep frying, with a spoon put in the falafel and fry in batches until golden brown on all sides. Remove  with a slatted spoon and drain on kitchen towel.

Serve with a salad, Greek yogurt with fresh cucumber, pita-bread (or tortillas) … We served some couscous with pomegranate (mix 250g couscous, ½ tablespoons olive oil and the juice and grated zest of ½ lemon; pour over 300 ml hot vegetable broth, cover and leave to stand until cool, then stir with a fork and add a few tablespoons of finely chopped fresh mint – or dried, if absolutely imposible to get fresh one, sprinkle with 1 pomegranate seeds).

 

The recipe is from the magazine Mezze (February 2014).

Pratite nas i na:

2 komentara na “Falafel

  1. pravila, bile su suuuuper…jedino što sam izmenila je što sam dodala malo sitnog kukuruznog brašna jer su mi bile ređe (dodala više vode zbog lakšeg blendiranja) ali na kraju je sve bilo ukusno i lepo su izgledale!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.