2 Komentara

Spaghetti all’Amatriciana

Za odmor najradije krstarimo Italijom, tamo su nam talasi najpitomiji, a struje taman tople, pa se kući vratimo pune duše. Prošle godine dete nam kaže „Ako opet idete u Italiju – ne računajte na mene.“ I tako posle 20 godina odemo sami na letovanje.

U našem podužem stažu istraživanja Italije, Rim, Venecija, Firenca i Milano odavno su prošpartani i izgustirani po nekoliko puta. Usput smo naučili da nas s najvećom lakoćom osvajaju mali gradovi, ponekad skromni u svojim uskim kamenim ulicama, ponekad opusteli i šarmantno oronuli, a ponekad potpuno očaravajući u svojoj tihoj monumentalnosti. Svaki nas zaroni u autentičnost, očuvanu dostojanstvenost i kulturu renesansnih vremena.

Pretražujući mapu i još neistražene krajeve, izbor nam padne na Urbino, zaboravljenu prestonicu kulture, idilično uzdignutu na obroncima Apenina.

Urbino, foto: Porodične gastronomije

Na putu do tamo, dvodnevni predah potražimo prvo u Raveni, nekada elegantnoj carskoj luci, svetioniku Evrope u mračnim vremenima, a potom sasvim zaboravljene i skrajnute poput stare udovice. Iako tiha, u Raveni snažno bije srce majstora mozaika još od vizantijskih vremena. Leti zatreperi šarmom jednog od najvećih festivala klasične muzike.

Ranom zorom trećeg dana požurimo na izlet do San Marina, majušne države povelikog ponosa, nasađene na fino uređenom kamenitom brdu s pogledom na Jadran.

San Marino, foto: Porodične gastronomije

Odatle nastavimo sporednim putevima do Urbina, da se smestimo nedaleko od Duždeve palate, božanske građevine što domuje jednoj od najvažnijih kolekcija renesansnih slika na svetu. Tišinu očuvanih starina na izazov su stavljali tek svršeni studenti i karnevalske povorke njihovih prijatelja uz vesele povike „dottore, dottore…“.

Urbino, foto: Porodične gastronomije

Urbino, foto: Porodične gastronomije

Putujući kroz kaleidoskopske predele valovitih brda, iz Urbina sa lakoćom stižemo u Pezaro, obgrljen Jadranskim morem i planinama. Sa peščanih obala grada muzike tiho pevuši Seviljski berberin, čisto da se zna odakle je Rosini.

Pezaro, foto: Porodične gastronomije

Odlazimo južnije, u ribarski Fano na svež morski ulov.

Fano, foto: Porodične gastronomije

Na putu nazad do Urbina nižu se markatni dragulji starih vremena – Korinaldo, Mondavio, Barki, Fosombrone. S druge strane Urbina, putujući dublje u kopno regije Marke, na obali reke ukotvila se Urbania, živahan gradić prijateljske atmosfere, nadaleko čuven po ručno rađenoj keramici.

Na povratku kući odlučimo da nekoliko dana izlenčarimo među vinovom lozom i maslinama imanja porodice Komeli, nadomak malog bisera severo-istočnog ćoška Italije, srednjevekovnog Ćividale del Friuli. Natopljeni dobrim vinom, ostavimo srca pod Alpima i rešimo da putovanje nastavimo dogodine. Evo, već me svrbe tabani!

Imanje porodice Comelli, foto: Porodične gastronomije

Cividale del Friuli, foto: Porodične gastronomije

Cividale del Friuli, foto: Porodične gastronomije

Amatriće je verovatno jedan od malih gradova koji bi se našao na nekoj našoj budućoj mapi, ako ni zbog čega drugog onda zbog čuvenih špageta u amatrićana sosu. Prošle godine u avgustu, u seriji od preko 70 zemljotresa, Amatriće je porušen gotovo do temelja, baš nekoliko dana uoči 50. festivala Spaghetti all’Amatriciana. Da bi podržali rekonstrukciju grada, restorani širom sveta pridružuju se inicijativi i pokazuju solidarnost odvajajući novac od svake porudžbine čuvene paste iz Amatrićea.

Sastojci (za 2 osobe):

  • 50 g dimljene slanine
  • ¼ kašičice ljute tucane začinske paprike
  • ¼ kašičice sveže mlevenog bibera
  • 1 manja glavica crvenog luka
  • 1 čen belog luka
  • 1 supena kašika paradajz koncentrata
  • 1 konzerva od 400 g paradajza
  • 1 kašičica šećera
  • 200 g špageta
  • 2 supene kašike rendanog pekorina

 

U zagrejani dublji tiganj sipajte ½ supene kašike maslinovog ulja, dodajte slaninu isečenu na kockice i pržite dok ne postane reš, oko 3-4 minuta. Dodajte ljutu tucanu papriku i biber i pržite oko 10 sekundi, pa dodajte rendani crveni luk i kroz presu protisnut beli luk i pržite oko 5 minuta. Dodajte paradajz koncentrat, sve dobro promešajte, pa usipajte i paradajz koji ste prethodno izblendirali u glatku smesu. Pošećerite, promešajte i ostavite da se krčka oko 15 minuta na umerenoj vatri. Probajte, po potrebi dosolite po svom ukusu.

Dok se sos krčka, stavite lonac sa vodom da provri, dobro posolite i stavite špagete, pa kuvajte dva minuta kraće od vremena naznačenog na pakovanju. Odvojite ½ šolje vode od kuvanja paste, a ostatak procedite.

Dodajte špagete u sos, nalijte sačuvanom vodom od kuvanja i dobro promešajte.

Servirajte odmah posuto rendanim pekorinom.

Pratite nas i na:

2 komentara na “Spaghetti all’Amatriciana

  1. Predivne fotografije, iz ovih stopa bih u Italiju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.