(scroll down for the recipe in English)
„Moja draga nema mane, niko nema tako lepe dragane…“ To smo mi, u kolima, putujemo na more i pevamo uglas porodični repertoar. Imam možda deset godina i mnogo sam srećna. „I nema, nema ona nikoga, ona voli samo mene jednoga…“ To smo mi, u kafani pored Dunava, tek pridošli u grad lirske atmosfere, sa niskim kućama i još nižim prozorima na njima, sa cvećem što se preliva iz žardinjera na šetalištu, a sa razglasa pevuši Zvonko Bogdan isti onaj naš porodični repertoar i ja samo što ne zapevam. Imam baš ovoliko godina i mnogo sam srećna.
Kod gimnazije se nalazimo sa Milanom Radovićem iz vinarije Vinum, priča nam o Sremskim Karlovcima, istoriji, Branku Radičeviću, lagumima u Magarčevom brdu i tradiciji proizvodnje vina.
U priči stižemo do „poštene adrese“, tamo gde se znalački proizvode vina od najkvalitetnijih sorti sopstvenog grožđa. Gazda vinarije, neki mnogo fin čovek, što mu deda rasprodao zemlju da završi škole, pa kad ih je završio i za rever zadenuo titulu doktora, doš’o nazad, kupio zemlju da se oduži dedi, al’ ne onu paorsku, nego fine vinograde, pa sad troši ljubav na vinarstvo.
I da vam kažem, ta ljubav se oseća u svakoj čaši koju smo probali, i u velikom vinu, belom sovinjonu, što pleni intenzivnim mirisom i savršenom svežinom kojom vladaju tanane note tropskog voća i začina, i u laganoj frankovki, rubin crvene boje sa ukusom šumskog voća, i u friškom rozeu, slatkastog ukusa sa opojnim mirisom šumskih jagoda.
Kad smo se fino izdegustirali, i vina i sremske zakuske, Milan nas poveze do vinarije Veritas, na nekih kilometar od centra Karlovaca, usred vinograda i sasvim toskanskih prizora.
Vlasnici vinarije, Slobodan i Vesna dočekali nas k’o svoje: domaćica prostrla beli stoljnjak sa vezom star 95 godina, pa postavila zakusku, onu pravu, vinsku (malo sireva, grožđa, badema i finoga hleba), pa poslužila prvu bocu i to predivnog, zelenkastog sovinjona, rashlađenog da se čaša malo zamagli. Ma, baš sve kako treba.
Pričaju nam kako su u Karlovce došli posle godina života u dalekoj Aziji, kupili zemlju i posadili svoje vinograde, negovali ih, ulagali i gradili, pa posle 5 godina svečano otvorili svoju modernu vinariju, nalik onima što su na putovanjima po Kaliforniji, Australiji i Španiji rado sami posećivali. Prelazimo na roze od čistog kabernea, sa punim ukusom letnjeg voća, i slušamo kako nije lako biti dođoš u gradu gde vole da kažu „I da ‘oću – neću“, al’ da uvek ima dobrih ljudi što se skupe u svojoj dobroti i optimizmu, pa sve pođe kako treba. Sad već pijemo odlični barikirani kuve, kupažu kabernea i merloa, snažno vino koje mami da ga iz ruku ne ispuštaš, i pričamo o muci vinarskoj, o kišama i suncu što sudbinu vina određuju.
Odlazimo punih srca, sve tiho šapućući stihove „Oj, Karlovci, mesto moje drago…“.
Sremski Karlovci nemaju ama baš nikakve veze sa ovim receptom za pileće ćufte (a još manje sa salsom od manga), al’ smo uz njih pili vrhunski rizling, napravljen od grožđa iz osunčanih fruškogorskih vinograda vinarije Vinum, koji se uspešno bori sa tradicijom banatskog rizlinga od čijih pijanstava neki još uvek boluju.
Na kraju se zahvaljujem vinoteci Wine and Pleasure, zaista najboljoj vinoteci u Beogradu, na savetima i preporukama za obilazak karlovačkih vinarija, kao i domaćinima u Vinumu i Veritasu, a posebno Milanu na bogatoj priči i neobičnoj ljubaznosti.
Ovaj članak nije sponozorisan i nije primljena nikava naknada za napisano.
Sastojci (za 2 osobe):
- 400 g pilećeg filea
- ¼ crvene paprike
- 1 ljuta papričica
- 1 čen belog luka
- 2 cm korena đumbira
- 1 supena kašika sitno seckanog svežeg peršuna
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica kumina u prahu
- ½ kašičice korijandera u prahu
- ½ kašičice cimeta u prahu
- ¼ kašičice belog bibera
- 2 supene kašike slatko-ljutog sosa (sweet-chili sos)
za salsu od manga:
- 1 mango
- 1/2 glavice crvenog luka
- 1 supena kašika seckanog svežeg peršuna
- 1 supena kašika soka od limuna
Piletinu sameljite ili sitno iseckajte i stavite u činiju. Dodajte sitno iseckane crvenu papriku i ljutu papričicu, stišnjeni beli luk, narendani đumbir, peršun i sve začine. Sve dobro pomešajte, pa vlažnim rukama oblikujte ćufte.
Pržite ćufte u dobro zagrejanom ulju, na umereno jakoj vatri, po 3-4 minuta sa svake strane, ili dok ne dobiju zlatno-braon boju. Izvadite ih rešetkastom kašikom na tanjir sa kuhinjskim ubrusom da se ocedi višak masnoće, pa četkicom premažite slatko-ljuti sos da ih glazirate.
U međuvremenu pripremite salsu od manga: mango iseckajte na sitne kocke i pomešajte sa sitno iseckanim crvenim lukom, peršunom i sokom od limuna. Posolite po svom ukusu i promešajte.
Servirajte odmah uz kriške limuna i bogatu salatu.
Chicken meatballs with mango salsa
- 400 g skinless, boneless chicken breast
- ¼ red pepper
- 1 chili pepper
- 1 garlic clove
- 2 cm ginger root
- 1 tablespoon finely chopped fresh parsley
- 1 teaspoon salt
- 1 teaspoon ground cumin
- ½ tsp ground coriander
- ½ teaspoon ground cinnamon
- ¼ teaspoon ground white pepper
- 2 tablespoons sweet-chili sauce
For mango salsa:
- 1 mango
- 1/2 red onion
- 1 tablespoon finely chopped fresh parsley
- 1 tablespoon lemon juice
Mince the chicken (or finely chop it) and put in a bowl. Add finely chopped red peppers and chili, pressed garlic, grated ginger, parsley and all the spices (escept the sauce). Mix well, and with wet hands shape the meatballs.
Fry the meatballs in a well-heated vegetable oil, at moderate heat, for 3-4 minutes on each side, or until golden-brown. Transfer with slatted spoon on a plate with kitchen towel to drain a bit, and brush with the sweet-chili sauce to glaze.
In the meantime prepare mango salsa: chop mango into small cubes, add finely chopped red onion, parsley and lemon juice. Season with salt to your taste and mix well.
Serve hot with lemon wedges and a lot of salad.
Pratite nas i na:
Sjajna priča! I mi smo ljubitelji vina i dobre hrane. Ćuftice izgledaju savršeno, samo bih još volela i recept za mango salsu.
Hvala 🙂 Evo, dopunila recept.
Savršenstvo!
🙂