Na prvoj ili drugoj godini fakulteta, više se tačno ne sećam, prošlo je prilično vremena od tada (ni sama ne mogu da verujem koliko), gostujuća profesorka iz Kine ponudila se da nas nauči da pravimo prolećne rolnice i jaiozi (ono što u jelovniku „Lude kuće“ zovu „đozle“ 🙂 ). Dalida se spremno prihvatila uloge domaćice i tako se nas nekoliko okupilo u kuhinji na Vidikovcu da savlada prve kineske kulinarske korake. Ovaj privatni čas sa profesorkom kineskog nam je otvorio i vrata kineske kuhinje, ali i vrata Dalidine kuhinje.
U narednim godinama našeg studentskog života, često smo se okupljale kod nje i pokušavale da kuvamo. Ubrzo se tu našao i prvi kuvar, sa pravim kineskim receptima, a iz Kine je doputovao i prvi vok (doduše bez drške, pa smo morale da ga osposobimo pomoću drške za metlu i radimo u paru ne bismo li ga uopšte mrdnule sa ringle). Nedostajali su nam začini, koji su u to vreme zaobilazili Beograd u širokom krugu.
Kasnije, nekakav moj „zaštitni znak“ je bila upravo kineska kuhinja, to bismo spremali za goste (dragi je bio zadužen za sve ono silno seckanje, a ja za finiširanje), voleli smo da ih impresioniramo tim posebnim ukusima. Sa pojavom prvih kineskih restorana polako sam prestajala da je sama kuvam, nekako mi je bilo slađe da to neko drugi radi za mene (nas).
Kraj je januara, približava nam se kineska Nova godina, vidim da njujorška filharmonija tim povodom sprema koncert sa muzikom iz odličnog filma „Pritajeni tigar, skriveni zmaj“, a ja – ove male lepotice, azijske ćuftice. Red je.
Sastojci (za 25 ćuftica):
- 500 g mlevenog junećeg mesa
- 1 kašičica maslinovog ulja
- ½ kašičice đumbira u prahu
- 1 jaje
- 2 čena belog luka
- 1 veza mladog luka
- 2 supene kašike prezli
- svež vlašac za dekoraciju (ili perca mladog luka)
za sos:
- 3 supene kašike kečapa
- 3 supene kašike meda
- 1 supena kašika balzamiko sirćeta
- 1 čen belog luka (stišnjen)
- 1 supena kašika soja sosa
- ½ kašičice maslinovog ulja
- ½ kašičice đumbira u prahu
U dublju činiju stavite mleveno meso, maslinovo ulje, đumbir, jaje, stišnjeni beli luk, sitno iseckan mladi luk i prezle, i sve dobro promešajte i umesite. Napravite ćuftice prečnika oko 2 cm, poređajte ih na pleh obložen papirom za pečenje i pecite u zagrejanoj rerni na 200° C, oko 10-15 minuta, dok malo spolja ne porumene.
U međuvremenu pomešajte sve sastojke za sos i kratko ga zagrejte. Pečene ćuftice umočite u sos i ređajte na tanjir za serviranje. Prelijte ih preostalim sosom i pospite seckanim vlašcem.
Pošto nam je bila neka posebna prilika, mi smo ih servirali u papirnim čašicama za kolače i u svaku zaboli po koktel čačkalicu. Inače, po originalnom receptu, u sos ide hoizin sos, ali, pošto ga nisam našla, na netu sam pročitala da je adekvatna zamena mešavina jednake količine kečapa i meda. Nisam našla ni pirinčano sirće, ali mu je zamena balzamiko sirće koje, hvala bogu, uvek imamo kod kuće. Umesto maslinovog ulja i u ćufte i u sos ide susamovo ulje, ali mi susam uopšte ne unosimo u kuću zbog alergije.
Recept je sa sajta Gimme Some Oven.
Pratite nas i na: